- m Ft


Tovább nem eshet a magyar ingatlanpiac

Másfél évi süllyedés után elérte a mélypontot a magyar ingatlanpiac, az idei a stabilizálódás éve lesz a King Sturge ingatlan tanácsadó szerint.
A tanácsadó által az MTI-hez eljuttatott elemzés az irodapiac üresedési rátáját 20,6 százalékra teszi, amely az év közepére másfél százalékponttal csökkenhet, de az év végére elérheti akár a 16 százalékot is. Más ingatlan tanácsadók, illetve elemzők az üresedési rátát 25 százalékra becsülik, de valamennyi szakértő egyetért abban, hogy az idén annyira \"felszívódhat\" az üres iroda terület, hogy jövőre már a fejlesztés is újra indulhat.

A King Sturge elemzése úgy véli, hogy az iroda bérleti díjak addig nem emelkednek, amíg az üresedés nem csökken 10 százalék alá. Valójában a magyar piacon ilyen helyzet nem volt, a nagy felfutás idején is 13 százalék körül volt az üresedés.

A logisztikai ingatlanok piacán az üresedés jelenleg 19,5 százalék, amely az év végére 16 százalék alá eshet. Az elemzés azzal érvel, hogy a német gazdaság fellendülőben van, azt pedig fél év késéssel szokta követni a magyar gazdaság. A fejlesztések - ha lesznek - csak bérlői megrendelésre indulnak. A fejlesztők spekulatív indítékkal nem építenek raktárakat.

A kiskereskedelmi ingatlan piacon legnehezebb feladat a bérlők megtartása. Az elemzés szerint a bérlők egyre inkább forgalom arányos díjat fizetnek. Ezzel ugyan romlik a bérbe adó cash flowja, de ez még mindig jobb, mintha elmegy a bérlő. A King Sturge szerint a magyar kiskereskedelmi piac telítődött, legfeljebb néhány, speciális helyen van értelme üzletközpontot építeni.

A befektetési ingatlanpiacon tavaly 340 millió euró volt a forgalom, az irodapiaci hozam 7,25 és 7,75 százalék közé esett. Ez változatlan marad az idén is.
Forrás: ingatlanmenedzser.hu
hirdetés
webbusiness.hu

Infó blokk
tények és események

Az új lakás vásárlás álmából könnyen rémálom is lehet! - Újabb történet került elő
Az új lakások piacán már évek óta problémát okoznak az elővásárlási szerződések körüli feszültségek - csúszó átadások, megemelt árak, szerződésbe foglaltaktól eltérő méret, vagy kialakítás. A feszültségek általában a vevő, az eladó és a kivitelező között húzódnak, a fő problémát pedig látszólag a tágan értelmezett vis maior kikötések okozzák a szerződésekben - világít rá a Telex tegnapi riportja, ahol a Forest Hill lakóparkfejlesztésen keresztül mutatják be, milyen problémák is üthetik fel rendre a fejüket az elővásárlási szerződések esetén. A jelenség mindazonáltal nem egyedi és olvasóink például már évekkel ezelőtt küldtek be hasonló tapasztalatokat. Bár régen ez nem jelentett túl nagy kockázatot, de manapság már közös (fejlesztő és vevő) rizikójává vált a kivitelezés előtt akár évekkel lefoglalt lakások végső ára. Meg kell szokni és tanulni mindenkinek az új világ kihívásait.
Az új lakás vásárlás álmából könnyen rémálom is lehet! - Újabb történet került elő
Ahogy szigorodnak a jogszabályok, úgy válnak egyre népszerűbbé a környezetkímélő lakásfejlesztések, ami a lakásfejlesztő vállalkozások forgalmán is érződik. Ugyanakkor sokszor a vásárlás megfékezése teszi a legtöbbet környezetért, hiába sarkallnak fejlesztésre a kormányzati támogatások.
Ezek a legdrágább és a legolcsóbb utcák a Balatonnál, itt a lista
Az egymillió forintot is meghaladják a Balaton legfelkapottabb utcáinak négyzetméterárai. A koronavírus járvány hozott jelentős fellendülést a térség ingatlanpiacán.
Így írd ki a házszámot – az egész utca a csodájára fog járni
Minden ház alaptartozéka a házszám: teljesen mindegy, hogy milyen, de lennie kell. Illetve lennie kellene. Mostanában állandóan látom a kiszállítókat, futárokat az utcákon kóvályogni, mert egyszerűen nem találnak házakat. Hát segítsünk már nekik, ha egyszer rendeltünk valamit.